People

Administration

Angela Devenoge

Angela Devenoge

Position
Administrative Assistant
Office
BC 270
Patricia Hjelt

Patricia Hjelt

Position
Administrative Assistant
Office
BC 270

Head of Laboratory

Administrative staff

Post-docs & Research staff

PhD students

Technical staff

Other

Alumni

Krishna Nakka Kanth (EPFL)
Jan Bednarik (Google, Zurich)
Isinsu Katircioglu (SDSC, Lausanne)
Semih Gunel (META, London)
Weizhe Liu (Tencent)
Kaicheng Yu (Alibaba)
Ariane Staudenmann (Horde)
Aurelien Lucchi (University of Basel)
Xinchao Wang (National University of Singapore)
Yinlin Hu (Magic Leap)
Subeesh Vasu (KLA-Tencor)
Helge Rhodin (University of British Columbia)
Timur Bagautdinov (Facebook Pittsburgh)
Pierre Baqué (Neural Concept)
Alberto Crivellaro (S&H)
Amaury Dame (EPFL)
Anne Jorstad (SNSF)
Bugra Tekin (Microsoft, Zürich)
Sandro De Zanet (RetinAI Medical)
Carlos Becker (Invision AI, Lausanne)
Vitaly Ablavsky (University of Washington, Seattle
Karim Ali (Invision AI, Toronto)
Fethallah Benmansour (Roche)
Horesh BenShitrit (SecondSpectrum, Lausanne)
Jérôme Berclaz (Uber, San Francisco)
Guillaume Bonnier (Athinoula, Boston)
Matthew Brown (Google, Seattle)
Michael Calonder (Vontobel, Zürich)
Emilio Casanova (CAScination AG, Bern)
Mario Christoudias (Allyke)
Ngo Dat (MindMaze)
Miodrag Dimitrijevic (Philip Morris International)
Bin Fan (Chinese Acad. of Science)
François Fleuret (IDIAP Research Institute)
Andrea Fossati (Parquery, Zürich)
Fanny Gilliéron (Gymnase de Burier)
Przemysław Głowacki (Google, Warsaw)
German Gonzalez (Independent Scientific Consultant)
Lorna Herda (Skyguide)
Slobodan Ilic (TU Munich & Siemens)
Zdenek Kalal (TLD Vision)
Roger Bermudez-Chacon (Oxford Heartbeat, London)
Ksenia Konyushkova (DeepMind, London)
Olivier Küng (Pix4D)
Jan Kybic (T.U. Prague)
Josiane Gisclon
Pascal Lagger (Space 3D Solutions)
Richard Lengagne (UTC Fire and Security)
Vincent Lepetit (ENPC Paritech)
Antoine Letouzey (CAScination AG, Bern)
Yunpeng Li (Google, Zürich)
Francesc Moreno Noguer (Institut de Robòtica i Informàtica Industrial)
Andrii Maksai (Google, Zürich)
Pol Monso (Helimap)
Kwang Moo Yi (UBC Vancouver)
Agata Mosinska (retinAI)
Pablo Márquez Neila (U. Bern)
Jonas Östlund (Softhouse)
Mustafa Özuysal (Izmir Institute of Technology)
Julien Pilet (Anemomind)
Natasa Pjescic (ITECOR)
Ralf Plänkers (Vaudoise Assurances, Lausanne)
Roberto Rigamonti (REDS)
Artem Rozantsev (Nvidia)
Ali Shahrokni (MagicLeap, Sunnyvale)
Appu Shaji (EyeEm)
Amos Sironi (Prophesee)
Kevin Smith
(KTH, Stockholm)
Xiaolu Sun (Ninebot, Sydney)
Konstantin Startchev
Christoph Strecha (Pix4D, Lausanne)
Raphael Sznitman (U. Bern)
Eduard Trulls (Google, Zürich)
Engin Tola (Aurvis, Ankara)
Rémy Torre (Digital Domain)
Tomasz Trzcinski (Warsaw University of Technology)
Engin Turetken (CSEM, Neuchatel)
Raquel Urtasun (U. Toronto)
Luca Vacchetti (Qualivision)
Aydin Varol (Wayfair EU Berlin)
Xinchao Wang (Stevens Institute of Technology)
Daniel Weinland (Zalando)